Anasayfa / Hayata Dair / Yemeğe Misafir Var
Yemeğe Misafir Var

Yemeğe Misafir Var

Bu akşam yemeğe misafir var. Aslında yok. Yani ben, şu an bu satırları yazabiliyorsam beklenen misafirler her zamanki gibi geç kalmış demektir.  Özellikle iki kez saat 18.30’da geleceklerini beyan ettiklerinden şu anda (saat 20.00) fırındaki etim kurumuş durumda, ev eriştesi birbirine yapıştı ve salatanın sosunu dökmüş bulunduğumdan salata pörsüdü. Sinirimi bir yerden çıkarmam lazımdı. Ben de en iyisi  bloğuma bir  yazı yazayım, dedim. Eşim, gelecek olanlar kendi arkadaşları olduğu  ve daveti kendi yaptığı için, bu akşam Pollyanna rolündeydi. “Hah, bak işte ne güzel bir yazı konusu çıktı sana. İyi ki geciktiler.”diyerek olayı yumuşatmaya çalıştıysa da ona “Sen kimi kandırıyorsun” diye söylenerek bilgisayarın başına geçtim.

Bu satırları yazdığım dakikalarda oğlum “Anne geldiler!” diye seslendi, apar topar kapıya koştum. Kapıyı açtım ki  benim ne hissettiğimi anlamakta usta olan sevimli oğlum kapının üzerine bir karton asmış. Karton da abartısız şu yazıyor: “Geciktiniz, yemekler soğudu.”  El çabukluğuyla  kartonu alıp buruşturdum. Ha ha  ha, hay Allah modunda hoş geldiniz, hoş geldiniz diyerek misafiri karşıladım. Misafirler içeri geçerken oğlumun kulağına her zaman gerçek hislerimizi  belli etmemizin  doğru olmadığını söyledim. O da “Ama neden?” dedi, yüksek sesle. Onu kaş göz işaretiyle susturduktan sonra hep birlikte sofraya oturduk.

Yemekten sonra…

Bu akşamki misafirler  benim “dakik olmak”  konusundaki hassasiyetimi  fazlasıyla tetikledi nedense.  Biz Türkler bir yere misafirlik için haber verdiğimizde kesinlikle saat vermeyiz.  Misafirliğin saati, ya öğleden sonra ya da akşamdır. Küçükken anneme sorardım, kaçta gelecekler diye. Annem bilmem, öğleden sonra işte, derdi  de sinir olurdum. İyi ama saat kaçta diye tepinir, dururdum. Annem benim bu durumuma bir türlü anlam veremezdi.

Bu hassasiyet, iş yaşamımda ve kendi ev sahipliğimde de devam etti. Eve misafir çağıracaksam ya da birisi haber verdiğinde kaçta geleceksiniz diye özellikle sorarım. Gerçi sorsam da pek bir şey fark etmiyor. Bunca yıl öğrendiğim bir şey var ki: Ne yapsan insanları değiştiremiyorsun.  Dakik olmayan bir insanın daha dakik bir insan haline geldiğini şu ana kadar hiç görmedim.

Başka  bir çıldırtıcı durum da misafir gelecek  diye özenle hazırladığın sofrayı kimsenin bozmaması için aşçılık yapmanın yanı sıra bekçilik de yapmak gerekliliğidir. Misafir geciktikçe evdekilerin karnı acıkmaya başlar ve aç kediler gibi masanın etrafında döner dururlar. Aniden tabaklara uzanan ellerini tam zamanında yakalamak için oldukça çevik olmak gerekir.   Böyle durumlarda  eşimin bahanesi  her zaman hazırdır: “Güzel olmuş mu diye tadına bakıyorum, sevgilim.” Bu lafın üzerine ona da sert bir bakış fırlatılır. Misafirler kapıyı çalar çalmaz benim bakışlar  yumuşar, eşim de istihzalı bir gülüşle bendeki  bu ani değişikliğin tadını çıkarır.

Misafir gelmeden önce evde yaşananların perde arkası için söylenebilecek çok şey var elbette.  Bugün dakik olmaktan dem vurduk. Bir de evde misafir varken, eşimin uykusu gelme durumu vardır ki o başlı başına bir yazı konusudur.

Bu akşamlık bu kadar. Her zaman bekleriz, yine gelin, arayı açmayın, olur mu?

Hakkında Aysun Yağcı

Öğretmenlik deneyimlerimi, kendimce doğrularımı, okuduklarımı, aldığım eğitimleri, çıkarımlarımı paylaşmaya devam ediyorum.

Bir yorum

  1. Aahhhh bu kocalar, adı üstünde adamı kocatır!!, diyerek ev hanımı veryansınıyla başlayayım dedim. Geçen akşam benim eşim, yemeğe misafir davet ettiğini eve geldikten sonra haber verdi. Bir de üstüne arkadaşı araryınca, 15 dakika sonra gelin, dedi.
    Zaman konusuna gelince; randevuya giderken vakit vermek ve vaktinde gitmek, insanın hem karşısındakine hem de kendisine olan saygısıdır. Şahsen, planlı bir insan olarak, benim için vakit çok önemli.Sadece resmi işlerde diğil, günlük ilişkilerde de bu durumu atlamamak, bize daha rahat bir yaşam sağlayacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top