Anasayfa / Altını Çizdiklerim / Sınıfta Pygmalion Etkisi
Sınıfta Pygmalion Etkisi

Sınıfta Pygmalion Etkisi

Eliza Doolittle’ın George Bernard Shaw’ın “Pygmalion’da Albay Pickering’e yaptığı şikayette şöyle demişti: Bir hanımefendi ile bir çiçekçi kız arasındaki fark, onların nasıl davrandığı değil, gördükleri muameledir. Ben Prof. Higgins için her zaman bir çiçekçi kız olacağım. Çünkü o bana her zaman çiçekçi kız muamelesi yapıyor ama ben istersem senin için hanımefendi olabileceğimi biliyorum. Çünkü sen bana hanımefendi muamelesi yapıyorsun ve her zaman yapacaksın.

Eliza aslında bu cümleleriyle pygmalion etkisinden bahsetmektedir. Bir insan başka bir insana yeni bir hayat, yeni yetiler, yeni hünerler verebilir ama bunu ancak bunlara inanarak ve o kişiye zaten bu yeti ve hünerlere sahipmiş gibi davranırsa başarabilecektir.

Pygmalion etkisi, sınıf ortamında çok güçlü bir şekilde çalışır. Bir öğretmen olarak, öğrencilerinizin kapasitelerinin en yüksek seviyesine ulaşmalarına yardım ederek onlara yen bir hayat verebilirsiniz.

Araştırmalar, birincil olarak bir öğrencinin başarısının öğretmeninin beklentileriyle ve ona karşı sergilediği tutum la belirlendiğini; ikinci olarak eğer öğrenci öğretmen öğrenci için gerçekleştirilebilir yüksek başarı hedefleri koyarsa öğrencinin genelde bu hedeflere ulaştığını göstermiştir.

Diğer yandan araştırmalar, öğrenci başarısını güdülemeyen öğretmenlerin sonunda gerçekten da başarısız ve motivasyonsuz öğrencilerle karşılaştığını göstermiştir.

Kaynak: “The Classrom Teacher’s Book Of Management Essentials” , Jarvis Finger & Barry Bamford

Hakkında Aysun Yağcı

Öğretmenlik deneyimlerimi, kendimce doğrularımı, okuduklarımı, aldığım eğitimleri, çıkarımlarımı paylaşmaya devam ediyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top