Anasayfa / Anı / Ne Olmuş Yani?
Ne Olmuş Yani?

Ne Olmuş Yani?

Bazen birisiyle konuşurken durup  “Sahi buraya nereden gelmiştik” diye sorarız ve karşımızdakinin yardımıyla düşüncelerimizi geri alırız, bazen de özellikle yatakta düşüncelerimizi geriye doğru tarayıp şimdi olduğumuz yere hangi çağrışımlarla geldiğimizi bulmaya çalışırız. Ben bu durumu son zamanlarda internette yaşamaya başladım. İnternette o kadar ilginç keşiflerde bulunuyorum ve öyle hazineler keşfediyorum ki, sonrasında o  siteyi nereden bulduğuma hayret ediyorum. Bir kapı başka bir kapıyı açıyor, o kapı başka bir kapıyı. O kapıların ardında küçük sürprizler ve hediyeler bekliyor sizleri. Normalde dikkat etmeyeceğiniz bir şeyle o gün yaşadıklarınız arasında kurulan bir bağlantı, gülümsetiyor sizi, heyecanlandırıyor. Gün içinde konuştuğunuz bir şey bambaşka bir yerde bambaşka bir şekilde karşınıza çıkıyor. Eeeee ne olmuş yani, diyebilirsiniz. Deyin de zaten. Konu da tam olarak bununla ilgili.

Bugün öğlen yemeğinde  tanıştığım ve sohbetinden gerçekten keyif aldığım her anlamda güzel bir insandan dert ettiğimiz şeyler için farklı bir yaklaşım öğrendim, hatta hemen  bir uygulamasına da tanıklık ettim. Bizi endişelendiren şeylerde, endişelendiğimiz ve kaçındığınız durumun olması olasılığıyla kendimizi üzeceğimize, kendimize şunu soruyoruz: “Böyle yaparsan ne olur?”  ve buna bir cevap veriyoruz, verdiğimiz cevaba da aynı soruyu yöneltiyoruz ve git gide sorunun kaynağına ulaşıyoruz. Sanırım bu şekilde anlatınca biraz karışık oldu. Hemen örnek veriyorum:

-Yüzerken kulağıma su kaçmasını istemiyorum.

– Kaçarsa ne olur?

– Hastalanırım.

– Hastalanırsan ne olur?

– Çocuklarıma bakamam.

– Çocuklarına bakamazsan ne olur?

– Kontrol benden gider.

Bu sorular sayesinde  kişi kendisindeki esas korkunun nedenini keşfediyor. Sonuçta esas sorunun yüzerken kulağına su kaçması değil, kontrolün bir şekilde elden gitmesi korkusu olduğunu anlıyoruz.

Aynı günün akşamı, nereden ulaştığımın ayırdına varamadığım bir yolculukla  http://defnesumanblogs.com/2011/10/16/ne-olmus-yani/ bu yazıyı okuyorum.

Bugün öğlen yemeğinde öyle keyifli bir sohbet vardı ki, orada planladığımdan fazla kaldım. İçimden bir ses, ofise gidip “Ey fani, bugün hedefin için ne yaptın?” yazısının önüne oturup kitap için birazcık olsun çalış, dedi. Sonra da  dedi ki: “Bu keyifli sohbete devam ettiysen  ne olmuş yani?

Bence çok iyi oldu.

Aysun Yağcı

Hakkında Aysun Yağcı

Öğretmenlik deneyimlerimi, kendimce doğrularımı, okuduklarımı, aldığım eğitimleri, çıkarımlarımı paylaşmaya devam ediyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top