Anasayfa / Hayata Dair / Hastalık Belirtileri Tarama Uygulaması
Hastalık Belirtileri Tarama Uygulaması

Hastalık Belirtileri Tarama Uygulaması

Son zamanlarda beni  sosyal medyada fazlasıyla tıbbi  bulmuş olabilirsiniz.  Kariyer değişikliği yapayım derken o kadar da ileri gitmeye niyetim yok. Sebebini arz edeyim. Sebebi, çok sevgili eşim Serdar Yağcı. Yani eşimin çocukluk hayali.

Yıllar önce eşim  ve abisi ilkokuldayken babaları kendilerine bilgisayar alıyor. Ne var bunda diyeceksiniz; ancak o yıllarda – 80’li yıllardan bahsediyorum- evlerdeki kişisel bilgisayarların sayısı yok denecek kadar az. Hani yıllar önce evlerinde buzdolabı olanların sayılı olması ve her kurban bayramında komşunun etlerini de buzdolabında muhafaza etmek gerekliliği gibi bir durum, düşünün artık.

Bilgisayarlarına kavuşan iki delikanlı sabahtan akşama kadar bilgisayarın başından ayrılmıyorlar ve bilgisayarda kendi çaplarında bir Uygulama yazmaya muvaffak oluyorlar. Uygulama şöyle, sen kendindeki hastalık belirtilerini söylüyorsun, uygu sana “Sen de şu hastalık” var diyor.

Eşim ve abisi bu Uygulamayla akrabalar arasında epeyce bir sükse yapıyorlar.  Çünkü şimdilerde bilgisayarlarının yapabilecekleri konusunda insanları şaşırtmayan şeyler o zaman için son derece yeni. Uygulamaya şikayetlerini söyleyen teyzeler ve amcalar kafalarını sallayarak ” Görüyor musun adam olacak çocuklar…” diye sayıklamaya devam ede dursunlar,  eşim ve abisi onları yanıltmayarak biri doktor, diğeri bilgisayar mühendisi oluyor.

Bundan yaklaşık 30 yıl sonra eşim, düşünce tohumunu yıllar önce ektikleri hayali, günümüzün şartlarında yeşertmeye karar veriyor. Aylar süren çalışmalar sonunda, Lab 2023’ün değerli çalışanları Tayfun ve Onur’un emekleri ve tıp doktorları danışmanlığıyla Pamukkale Üniversitesi Teknokent bünyesinde, http://www.diagnoscope.com projesi hayata geçiyor.

Diagnoscope, yani “Hastalık Belirtileri Tarama Uygulaması”,  bir rahatsızlığınız olduğunda hangi uzman doktora başvurmanız gerektiği konusunda sizleri yönlendiriyor, daha da önemlisi vakitsizlikten ya da önemsememekten bir sağlık kurumuna gitmeyi geciktiren insanlar için bazı durumlarda erken önlem alınmasını sağlaması açısından hayat kurtarıcı oluyor.

Test sürümünü tamamlayan ve kendi alanında dünyada bir ilk olan uygulamanın İngilizce sürümü de hazırlanıyor. Neden bizim ülkemizden de teknolojik anlamda yenilikler çıkmıyor diyenlere bu projenin Türkiye’den ve üstelik nispeten daha küçük bir şehirden, Denizlili ilim insanlarından somut bir cevap olduğunu düşünüyorum.

Hayallerimizi  hedefe dönüştürken bizleri motive  eden ve itici güç oluşturan en önemli şey, o işi neden yaptığını bilmektir. Yıllar önce kendi hastalığıyla ilgili bir türlü doğru doktora ulaşamayan ve tedavisi geciken eşimin önemli bir nedeni vardı. Umuyoruz ki bu uygulama,  herhangi bir sağlık problemiyle karşılaştığınızda sizleri doğru yönlendirsin ve  zaman geçmeden önlem alınmasını sağlasın.

http://www.diagnoscope.com/  linkine tıklayarak  hangi uzmana başvurmanız gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Hakkında Aysun Yağcı

Öğretmenlik deneyimlerimi, kendimce doğrularımı, okuduklarımı, aldığım eğitimleri, çıkarımlarımı paylaşmaya devam ediyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top