Anasayfa / Etiket Arşivi: P4C

Etiket Arşivi: P4C

Çocuklarla Felsefe: Ferdinand’ın Öyküsü

Çocuklarla Felsefe: Ferdinand’ın Öyküsü

Ferdinand'ın Öyküsü, boğa güreşlerinde dövüşmektense çiçek koklamayı tercih eden bir boğanın hikayesini anlatmaktadır. Amerikalı yazar Munro Leaf'in 1936 yılında kaleme aldığı en bilinen eseridir. Robert Lawson tarafından resmedilen çocuk kitabı, 1938'de Walt Disney tarafından filme alınarak En İyi Kısa Animasyon dalında Oscar kazanmıştır.   The Story of Ferdinand, İspanya'da geçse de kitabın yazarı Munro Leaf Amerikalıydı. Ferdinand'ın yayınlandığı yıl İspanya’da iç savaş patlak verdi. Bu savaş üç yıl sürdü ve ülkenin askeri olarak ele geçirilmesiyle sonuçlandı. İkinci Dünya Savaşı da kitabın yayınlanmasından kısa bir süre sonra, 1939'da başladı.  Dünyanın dört bir yanında patlak veren savaşla birlikte birçok yetişkin, sessiz ve barışçıl Ferdinand'ı Pasifizmin sembolü olarak gördü. Kitap, İspanya İç Savaşı'ndan sonra 30 yılı aşkın bir süre İspanya'da yasaklandı.Nazi Almanyası'nda kitap, sayısız başka kitap ve sanat eseriyle birlikte yakıldı. Ferdinand'ın Öyküsü'nün 30.000 kopyası savaştan hemen sonra Almanya'da dağıtıldı. Devamını Oku »

Çocuklarla Felsefe: Kimin Bedeni

Çocuklarla Felsefe: Kimin Bedeni

Küçük bir çocukken Kate'e akut lösemi teşhisi konur. Ailesi, Kate'i kurtarmak için tüp bebek yoluyla başka bir çocuğa hamile kalmayı seçer. Dikkatli bir genetik mühendisliği, ikinci kızları Anna'nın kız kardeşi Kate ile mükemmel bir genetik eşleşme olmasını sağlar. Anna "bağışçı çocuk" olarak dünyaya geldiğini bilmektedir. Anna, doğduğundan beri ablasını yaşatmak için kan, kemik iliği ve kök hücre bağışlamak için hastaneye yatar. Kate'in 5 yaşında ölmesi beklenmesine rağmen 16 yaşına gelmiştir ve hala kanserle savaşmaktadır.  13 yaşına giren Anna ise  hayatını kız kardeşini kurtarmak için büyük tıbbi prosedürlerle geçirmektedir. Bu durumdan hiç şikayet etmez, çünkü kız kardeşler gerçekten birbirlerini çok sevmektedirler. Ama Kate'in böbrekleri iflas etmek üzeredir ve organ bağışına ihtiyacı vardır.  Devamını Oku »

Uyaranlardaki Felsefeyi Keşfetmek

Uyaranlardaki Felsefeyi Keşfetmek

2017 yılında Çocuklar Felsefe eğitici eğitimi programına katıldığımda P4C nedir ne değildir demeden bir felsefi soruşturmanın içinde bulmuştum kendimi. Ne olduğundan bahsedebilmek için topluluk soruşturmasının nasıl bir şey olduğunu deneyimlemenin birinci kural olduğunu anlamak ilk kırılma noktalarından biriydi benim için. İkinci kırılma noktası, eğitimin üçüncü gününde hazır bir planın kolaylaştırıcısı olmamdı. “Mio Nazik Olmak İstiyor” isimli hikaye üzerinden nezaket üzerine bir sorgulamanın kolaylaştırıcısı olmuştum. Olmuştum dememe bakmayın, bir kolaylaştırıcıdan çok tipik bir Türkçe öğretmeniydim. Kendimi öğrenme çukurunun en dibinde hissettiğim anlardan biri de buydu. Devamını Oku »

Çocuklarla Felsefe: Bir Şapka Bulduk

Çocuklarla Felsefe: Bir Şapka Bulduk

Dünyada ve Türkiye’de felsefi sorgulamaya giderek artan bir ilgi var. “Çocuklarla Felsefe” pedagojisi kimi zaman kulüp çalışmalarıyla kimi zaman da haftada bir ders saati olmak üzere okulların ders programlarında yavaş yavaş yerini almaya başladı. İyi haber şu ki bu alanda eğitim alan öğretmen sayısı da her geçen gün artıyor. Eğitim sisteminden beklediğimiz eleştirel düşünme ve yaratıcılığı teşvik etmek için felsefenin muazzam potansiyelini gören eğitimciler, Çocuklarla Felsefe Eğitimleriyle kendi uzmanlık alanlarını da dolaylı olarak dönüştürmelerini sağlayan yepyeni bir pencere açıyorlar önlerinde. Devamını Oku »

4 Yaş Felsefe: Aynı – Farklı

4 Yaş Felsefe: Aynı – Farklı

Amacımız, çocuklara erken yaşta düşünme metodolojisi ve bir düşünürün alışkanlıklarını kazandırmak. Neler bunlar: Birbirini özenle dinlemek, işbirliği yapmak ve başkasının fikirlerini geliştirmek, bir şeye bakmanın yeni yollarını düşünmek, fikrini değiştirebilmek...Bunun yolu da sürekli “Neden?” diye sormaktan geçiyor. Devamını Oku »

5 Yaş Grubuyla Bir Felsefe Deneyimi: Hayvanlar Gemiyle Bir Seyahate Çıksa…

5 Yaş Grubuyla Bir Felsefe Deneyimi: Hayvanlar Gemiyle Bir Seyahate Çıksa…

Hayvanlar gemiyle bir seyahate çıkmak istiyorlar. Gemi kaptanı, hayvanları odalara yerleştirmek istiyor, sorun şu ki hayvanlar hakkında sizin kadar bilgisi olmadığı için kafası karışıyor. En sonunda size danışmaya karar veriyor. Sizce hangi hayvan hangisiyle aynı odada kalabilir, hangisi gemide diğerlerinden ayrı tutulmalı? Bunu düşünerek grupça ortak karar verin ve hayvanları odalara yerleştirin. Devamını Oku »

Scroll To Top