Anasayfa / Eğitim / Yaratıcı Drama Eğitmeni Nasıl Olunur?
Yaratıcı Drama Eğitmeni Nasıl Olunur?

Yaratıcı Drama Eğitmeni Nasıl Olunur?

Son zamanlarda en çok sorulan sorulara cevap vermeye devam ediyorum. Bunlardan biri de nasıl drama eğitmeni olunacağı.

Bildiğim kadarıyla dramayla ilgili ülkemizde Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nde yüksek  lisans programları var; ancak drama bir bölüm olarak henüz açılmadı. Akademisyenler bunun alt yapısı üzerine yıllardır çalışıyorlar; çünkü gerçekten de “drama” diğer bilim dalları gibi uzun süreli bir lisans eğitimini doldurabilecek olağanüstü geniş bir alan.  Şu anda eğitim fakültelerinin bütün bölümlerinde drama dersi bir yöntem olarak veriliyor.

90’lı yıllarda Ankara’da kurulan Çağdaş Drama Derneği, üç şubesi ve pek çok ilde bulunan temsilcilikleriyle drama eğitmeni yetiştiren öncü bir kurum. Bu misyonunu son derece ciddiye alan dernek, yıllardan beri pek çok drama lideri yetiştirmiş durumda.

Drama eğitimi beş farklı aşamadan oluşuyor. Her aşama 48 saat sürüyor. Her aşamada tıpkı bir yüksek lisans programı gibi yapmanız gereken ödevler ve grup sunumları bulunuyor. Her bir aşamaya devam zorunluluğu var ve her 48 saat için 6 saatten fazla devamsızlık yapan adayın belgesi verilmiyor ve bu eksik kalan süreleri yeniden tamamlamaları gerekiyor.

Dördüncü aşamayı başarıyla tamamlayan lider adayları, beşinci aşamada artık kendileri liderlik becerilerini sergiliyorlar. Bu aşamaların her biri 16 hafta sürüyor.  Eğer bu kadar zaman ayıramam derseniz özellikle şehir dışından gelenler için şubat tatili ve yaz dönemlerinde açılan hızlandırılmış kurslardan da yararlanabiliyorsunuz.

6. aşamada başka bir liderin atölyesinde 16 hafta süreyle raportörlük yapıyorsunuz, atölyedeki bütün etkinlikleri ayrıntılı bir şekilde yazıp, fotoğraflarıyla birlikte derneğe rapor olarak sunuyorsunuz. Raportörlerin bir diğer görevi de liderin yardımcısı olarak atölyeye katılanların yoklamalarını takip etmek, ödevlerini toplayarak lidere iletmek, atölyelerde kullanılacak her türlü malzemeyi (kağıt, boya kalemleri, kullanılacak müzik, makas, yapıştırıcı….vb.) dersten önce hazırlamak ve az önce söylediğimiz gibi bütün süreci kayıt altına almak.

Bütün aşamalar tamamlandıktan sonra bir proje konusu seçmeniz isteniyor. Dernek projenizi onaylarsa size çalıştığınız konuya uygun profesyonel bir drama liderini danışman olarak atıyor. Danışman gözetiminde hazırladığınız  projenizi,  bir öğretim kurumunda, bir vakıfta ya da çeşitli devlet kurumlarında 20 saat süreyle uyguluyorsunuz ve uygulama sonuçlarını da katarak projenizi tamamlıyorsunuz. Bu, aynı zamanda liderlik diplomanızı almanız için gerekli olan gönüllü çalışma yerine de geçiyor. Bunun yanı sıra belli bir süre de dramayla ilgili konulu atölyelere  ya da her yıl düzenlenen Uluslar Arası Drama Kongrelerine katılmanız ve aldığınız katılım belgelerini de dosyanıza eklemeniz gerekiyor.

Projenizi tammladığınızda tıpkı yüksek lisans tezi sunar gibi Çağdaş Drama Derneğinin belirlediği bir jüri önünde projenizi sunuyorsunuz.  Projeniz kabul edilirse Milli Eğitim Bakanlığının açtığı drama eğitmenliği sınavına giriyorsanız, bu sınavı da geçerseniz Milli Eğitim Bakanlığı onaylı drama eğitmeni oluyorsunuz.

Gerçekten de uzun ve emek isteyen bir süreç. Lider adaylarının büyük bir çoğunluğu  proje aşamasına geldiklerinde süreci yarım bırakıyorlar. Bu nedenle drama eğitmeni bulmak çok zor. Çoğu okulda bu dersin yapılamamasının ana sebeplerinden biri bu. Yapılan okullarda ise konuya biraz ilgili olan bir Türkçe öğretmeni ya da tiyatro kökenli kişiler bu görevi üsteleniyor.  Bu durumu Ömer Adıgüzel “Yaratıcı Drama Eğitmeni Yetiştirmenin Önemi ve Gerekliliği” makalesinde çok güzel anlatıyor:

“Resmi ya da çoğu özel kurumlarda çalışan drama öğretmeni ya da liderlerinin çoğunun özellikle alan eğitimlerinin eksik oluşu, Türkiye açısından çok zararlı sonuçları doğuran drama kirliliğine yol açmaktadır. Bir ya da iki seminere katılmak, tiyatro ile uzak yakın bir ilgisi olmak ya da sadece tiyatrocu olmak, edebiyat öğretmeni olup tiyatroya ilgi duymak, bazen de çocuk gelişimcisi olup oyun derslerini almış olmak drama liderliği yapmak için yeter görünmektedir. Bu durumun en belirgin nedeni elbette akademik düzeyde bir eğitim programının olmayışıdır.”

Adıgüzel,  drama çalışmalarını her yaş için yürütebilecek olan bir liderin mesleki formasyonunu; eğitim bilimleri, felsefe, sosyoloji, psikoloji, estetik, gelişim psikolojisi, tiyatro (reji, sahne bilgisi, ses, nefes, ışık, oyunculuk, rol, diksiyon, doğaçlama, dramaturji vd), müzik, plastik sanatlar, edebiyat (elbette çocuk ve gençlik edebiyatı dahil), dil, dans, kültür bilimi, tarih, eğitim, sanat ve tiyatro, tarihi, mitoloji, oyun ve tiyatro pedagojisi gibi alanlarda tamamlaması,  disiplinler arası bir ilişkide kendini yetiştirmesi gerektiğini söylüyor.

Özellikle özel okulların vizyon ve misyonlarında ifadesini bulan  düşünen, sorgulayan, yaratıcı, kendini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilen öz güvenli  nesiller yetiştirmekte en büyük paylardan biri  drama dersine ait. Dramaya öğrencilerin deşarj olduğu bir ders gibi bakmak yerine hem başlı başına öğrenciye eğitimsel anlamda çok şey katan hem de diğer derslerde bir yöntem olarak kullanılıp öğrenilenlerin kalıcı olmasını sağlayan önemli bir alan olarak bakmak ve  bu alana hak ettiği değeri vermek gerekiyor.

Hakkında Aysun Yağcı

Öğretmenlik deneyimlerimi, kendimce doğrularımı, okuduklarımı, aldığım eğitimleri, çıkarımlarımı paylaşmaya devam ediyorum.

16 yorum

 1. Çağdaş Drama Derneği ve başta Ömer Adıgüzel gerçekten önemli bir eksiği tamamlamaya çalışıyor. Umarım ki en kısa sürede dramanın alt yapısı hazırlanır, lisans eğitimine başlanır ve bu dersin eğitimi işin ehli kişilerce verilir.

 2. ışın orpak çevik

  5 aşamayı tamamlamış, raporotörlüğünü bitirmiş ancak projesine başlayamamış bir drama lideri adayı olarak öncelikle proje aşaması konusundaki eksiğimden dolayı kendimi huzursuz hissediyorum ve liderlik süreci hakkında kendimi tekrar sorguluyorum. Çağdaş Drama Derneğinin lisans bölümünü biran önce açmasını temenni ediyorum.

 3. muhammed yıldırım

  Drama liderliği/Eğitmenliği sürecini öyle güzel özetlemişsiniz ki, yaşadığım süreç aşama aşama gözümün önünden akıp geçiverdi. Ömer Adıgüzel’in bizzat kendisinden drama eğitimleri almak, proje danışmanlığımı yapması ve proje jürimde olması bana drama anlamında çok değer kattı diyebilirim. Bir öğretmen olarak drama çalışmalarını sınıfımda uygulayıp, öğrencilerimin gelişimini izlemek mutluluk verici. Bu nedenle bu eğitim sürecinde yer almak isteteyn arkadaşlara kolaylıklar ve keyifli, eğlenceli, bol paylaşımlı çalışmalar diliyorum…

  • Ne mutlu size. Ben henüz dördüncü aşamadayım. Gerçekten çok keyifli bir süreç. Hem içinde yer almak hem de öğrencilerle paylaşmak. Siz nerede görev yapıyorsunuz öğretmenim? Proje konunuzdan da kısaca bahsedersiniz memnun olurum. Sevgiler.

   • muhammed yıldırım

    Şanlıurfa’da görev yapan bir sınıf öğretmeniyim öğretmenim. Malumunuz buralardaki en büyük sıkıntımız öğrencilerimizin dil açısından yaşadığı sıkıntılar. Çocuklar evde ve sosyal çevrelerinde farklı bir dil, okulda farklı bir dille konuşmak zorunda kalıyorlar. Bu durumdan hareketle geçtiğimiz yıl 2. sınıf okutmaktaydım ve öğrencilerimin okuduklarını anlamakta sıkıntı yaşadığını gözlemleyerek;” iki dilli çocuklarda okuduğunu anlama ve söz varlığını geliştirmede yaratıcı drama” konulu bir proje hazırladım ve sundum. Projem onaylandı ve en son olarak ta projelerimi çoğaltım dernege gönderdim. Bunun yanı sıra 21. uluslararası yaratıcı drama seminerini de “Ritüeller” konusuyla kasım 2012 de Şanlıurfa’ da yapacağımızı belirtmek istiyorum. Buradan hareketle kasım 2012 de misafirimiz olmanızı isteriz. Saygı ve güzel dileklerimle..

 4. Öğretmenim sizinle böyle uzaktan da olsa tanıştığıma çok memnun oldum. Urda’daki başarılı çalışmalardan haberim var. Kısmetse Kasım’da gelmeyi çok arzu ediyorum. Sizinle de yüz yüze tanışmış oluruz. Pek çok ortak noktamızın olduğu aşikar. Projeniz için sizi tebrik ederim. Görüşmek umuduyla.
  Saygı ve sevgilerimle

  • muhammed yıldırım

   Urfa’ya gelmeniz ve bizimle tanışmanız bizleri de mutlu edecektir. görüşmek dileğiyle …

 5. Merhabalar;Drama liderliği/eğitmenliği eğitimimi Şanlıurfa’da tamamladım ve projem dernek tarafından onaylandı.Projemi çoğaltıp derneğe gönderdim.(Muhammed Yıldırım arkadaşım ile beraberdik bu zevkli eğitim sürecinde..)Yazınızda da belirtmişsiniz bakanlığın açacağı sınavdan,eğer sınavın tarihi ile ilgili bilgilendirirseniz çokk mutlu oluruz.Medeniyetlerin beşiği Şanlıurfamıza her zaman bekleriz ve sizi misafir etmek isteriz. Saygılar, iyi çalışmalar

 6. Herkese Merhaba ben sınıf öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim okulum bitmeden bu kursu almak istiyorum fakat şehir dışındayım dramayı çok seviyorum ve bu mesleği yapmak isterim. Acaba bu kurs kaç ay sürüyor ve bitirdikten sonra çocuklar için özel bir yer açabiliyor muyuz! Bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 7. Merhaba,
  Ben İstanbul’da sınıf öğretmenliği yapıyorum.Meb onaylı drama eğitmenliği sertifikası veren sanırım tek bir kurs yok.Çağdaş Drama Derneği’nin sitesini inceledim önümüzdeki günlerde açılacak bir program göremedim.320 saatlik bir kurs buldum.Ben de herkes gibi en iyi eğitimi göreceğim kursa gitmek isterim.Bu konuda bizi bilgilendirir misiniz?

  Bir de şunu merak ediyorum drama eğitmenliği sertifikası aldıktan sonra ilçe milli eğitime bağlı seminer verebilir miyiz?

 8. merhaba

  bu programa katılabilmek için okul öncesi öğretmenliği bölümü mezunu veya öğrencisi mi olmak gerekiyor ben işletme fakültesi mezunuyum fakat çok ilgimi çeken ve başaracağıma inandığım bir eğitim ne yapmam gerektiği konusunda bilgilendirilebilirsem çok memnun olacağım.
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba bende merak sardım yeni bir meslek olarak kurs olarak nereye gidiyorsunuz nereyi tavsiye edersiniz. Bende İşletme mezunuyum alakasız bir bölüm ama önemli olmadığı yazılmış görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim

 9. Merhaba,iktisat bölümünden mezun oldum ancak bu alanla ilgili herhangi bir iş ilgimi çekmiyor. 5 sene sonunda bankacılıktan istifa ettim ve yaratıcı drama ile ilgili bir eğitim almak istiyorum. bu konuyla ilgili İzmir de alabileceğim iyi bir eğitim programı var mı? netten araştırıyorum ancak çok fazla bir bilgim olmadığı için hangi eğitimin daha iyi olacağını bilemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim..

 10. çok yanlısınız.reklam için işinize gelen yorumları alıyorsunuz.

 11. çocuk gelişimi mezunuyum 5 yıl anaokullarında egitmenlik yaptım ayrıca müjdat gezen sanat merkezinde tiyatro ve drama üzerine kurs gördüm şuan anaokullarında drama ögretmenligi yapmak istıyorum ne yapmam lazım

 12. Merhaba, Yaratıcı drama sertifikası almak istiyorum .Adana’da yaşıyorum ancak bu eğitimi alabileceğim güvenilir bir yer bulamadım. Adana ‘da şubeniz var mı?

  • Hatice Hanım, merhaba ben tüm süreçleri tamamladım proje arifesindeyim. adana da çukurova üniversitesi eğitim fakültesinde dernek temsilcimiz özlem kaf ile iletişime geçebilirsiniz.

 13. belli periyotlarda aşamalar açılıyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top