Anasayfa / Eğitim / Değişim Rüzgarı
Değişim Rüzgarı

Değişim Rüzgarı

Yukarıdaki fotoğraf, internette en çok kullanılan ansiklopedilerden birinin yani Vikipedianın basılı hali üzerine bir canlandırma.

Çocukluğumuzda ödev yaparken en çok kullandığımız kaynakları yani ansiklopedileri hatırlıyorum da… Evlerde salonların baş köşelerinde duran Meydan Lauresse, Biritanica, Gelişim Haccette’yi ödevlerimizi yaparken neredeyse her gün kullanırdık. Bir zaman sonra ansiklopedilerin kapakları açılmaz oldu. Ne zamanki plazma tv’ler çıkmaya ve büfeler eski işlevini yitirmeye başladı, o vakit büfelerin süsü niteliğinde olan ansiklopedilerden kurtulma gerekliliği ortaya çıktı. Tabi herkesin aklına gelen ilk adres okullardı.

Okullarda zaman zaman kitap toplama kampanyaları yapılırdı, uzun zamandır kullanılmayan ve evde çok yer kaplayan ansiklopedi setleri de okullara gönderilmeye başlandı. Bir süre sonra okulların kütüphaneleri ağzına kadar ansiklopedi setiyle dolduğundan merkezdeki okullar bu setleri daha çok ihtiyaç duyulabileceklerini düşündükleri kırsal kesimdeki okullara göndermeye başladılar. Sonrası malum.

Ansiklopedilerin başına gelenler, daha pek çok şeyin başına gelmeye devam ediyor. Eğitim ve okullar bunun en bariz örneği. Elbette okullar, evlerdeki büfeler ya da ansiklopediler gibi kaldırılmayacak ancak değişecek. Değişmek zorunda.

Yeni teknolojiler, kalenin kapısını zorlayan askerler gibi. Kapının kırılmasına az kaldı. Kaleden içeri girmeyi başaranların ellerinden silahlarını  teslim alıp müdür yardımcısı odasında bir çekmeceye kilitlemek de çözüm getirmeyecek.

İnternetle ülkelerin sınırları kalkmıştı, şimdi okulların, sınıfların sınırları kalkıyor. Çoktandır öğretmen ve öğrenciler 40 metre kare  bir alanda değiller. Sanal olan sınıfın dışındakiler değil, sınıfın bizzat kendisi. Kısaca yalnız değiliz. Yalnız değiliz; çünkü tek kaynak değiliz. Yalnız değiliz; çünkü ne bilip bilmediğini bilmediğimiz bir hedef kitleyle baş başayız.

Neden korkuyoruz peki? Teknolojinin biz öğretmenlerin yerini almasından mı? Eğitimci Ziya Selçuk şöyle diyor ve çok doğru söylüyor bence  ” Teknoloji geldiği için bir öğretmene ihtiyaç kalmıyorsa o öğretmene zaten ihtiyaç yoktur.”

Peki dünyadaki hemen her şey değişirken öğretmenler değişime neden bu kadar direniyor? En önemli sebep, değişim sonucu ortaya çıkan yeni değerler ve beceriler kazanma zorunluluğu.

Öğretmenlerin çoğunluğu, değişime kayıtsız kalırlarsa değişmek zorunda kalmayacaklarını düşünüyorlar. Halbuki değişim bizim dışımızda bir şey, biz değişmesek de değişim gerçekleşiyor ve bizi de rüzgarının önüne katıp sürüklüyor.

Öğretmenin görevi öğrencilerde yeni pencereler  açmak, düşünceler ekmek, duyguları harekete geçirmektir. Düşünceler ekmek içinse kendini sürekli yenilemek, kalıplardan sıyrılmak gerekir.

Daniel Pink, “Drive” adlı kitabında şöyle bir varsayımda bulunur. 1995 yılında bir ekonomistin yanındasınızdır. Ekonomi alanında mastır sahibi, işletme fakültesinde hocalık yapan başarılı ekonomistten bir gelecek tahmin yapmasını istersiniz. Tahmin iki ansiklopedi üzerine. Soru şu: 2010 yılında hangisi daha başarılı olacak?

Ansikopedilerin özelliklerini sayarsınız: İlk ansiklopedi Microsoft tarafından yayınlanacak. Microsoft profesyonel yazar ve editörlere ücret ödeyerek binlerce farklı konuda makaleler yazdıracak. Dolgun maaşlı yöneticiler, projeyi titizlikle kontrol ederek zamanında ve bütçeye uygun olarak bitmesini sağlayacak. Sonrasında Microsoft bunu CD-ROM formatında ve ileride de internet üzerinden satacak.

İkinci ansiklopediyi bir şirket çıkarmıyor. Ansikolopedi, sırf hoş zaman geçirmek için makale yazan, yazılmışları edit eden binlerce kişinin eseri. Bu kişilerin olaya katılması için hiçbir özel vasıf sahibi olması gerekmiyor. Makale yazsın veya edit etsin diye kimseye tek bir dolar ödenmeyecek. Katılımcılar, bu ansiklopedi için bazen haftada yirmi -otuz saat zaman ayıracak. Hem de tek kuruş kazanmadan.  Ansiklopediye insanlar internet üzerinden ulaşabilecek ve bunun için para ödemeleri gerekmeyecek.

Daniel Pink, 1995 yılında aklı başında tek bir ekonomistin ikinci modelin başarılı olacağını sanmadığını sözlerine ekliyor.

Hepinizin bildiği gibi 31 Ekim 2009’da Microsoft, disk formatında ve internet üzerinden sunduğu on altı yıllık MSN Encarta ansiklopedisinin fişini çekerken Vikipedia dünyanın en geniş ve en popüler ansiklopedisi olur.

Bunun gibi açık kaynak kodlu yüzlerce başarı öyküsü var. Peki bu başarının altında yatan temel nokta nedir? Araştırmacılara göre bir proje üzerinde çalışırken kişinin kendi yaratıcı yönünü belirgin bir şekilde hissetmesi en güçlü ve kalıcı güdüyü oluşturuyor. Bu güdünün adı içsel motivasyon.

Yazar Feridun Andaç “Yaşamak İçin Okuyun” adlı denemesinde kendisinde büyük izler bırakan Fuat öğretmeninden şöyle bahseder: “Fuat Bey alıp sarmalayan, yetinizi biçimleyen, kendinizi ötelere taşıyabilmeniz için sizinle, sizin için/gibi çaba gösterenlerdendi. O, yalnızca bunları değil, aşılamayı da öğretti bana. İyi öğretmenler öyledir, birinin getirip bıraktığı yerden diğeri alıp taşır sizi. Yalnızca Flaubert vari sözler etmezler; eylemden yanadırlar, gösteren, hissettiren, yaşatan, taşıyan, karşılaştıran, buluşturan, kavuşturandırlar.” 

Bana göre iyi öğretmenler, tüm bunlara ek olarak meslektaşlarını da yeni düşüncelerle, yeni eylem adımlarıyla buluşturanlardır. Değişim rüzgarını en önde göğüsleyen ve bizlere yeni ufuklar açan öğrenme yoldaşlarımıza selam olsun.

Kaynak: Daniel Pink, “Drive”, MediaCat

Hakkında Aysun Yağcı

Öğretmenlik deneyimlerimi, kendimce doğrularımı, okuduklarımı, aldığım eğitimleri, çıkarımlarımı paylaşmaya devam ediyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top