Anasayfa / Genel / “112 Öğretmenliğime Notlar”ı Neden Okumalısınız?
“112 Öğretmenliğime Notlar”ı Neden Okumalısınız?

“112 Öğretmenliğime Notlar”ı Neden Okumalısınız?

Türkçe öğretmeni olarak çalıştığım yıllarda derslerimde en çok yararlandığım kaynaklardan biri Müjdat Ataman’ın  -geçen sene ikinci baskısı yapılan- “Yaratıcı Türkçe Dersleri” kitabıydı.

Yaratıcı drama eğitimine başlayıp da tüm aşamaları tamamladıktan sonra belirli sayıda konulu atölyeye katılım zorunlu olduğu için bir arayış içerisine girmiştim ki Müjdat Ataman’ın İzmir’de yaptığı drama atölyesi dikkatimi çekti. Kendisiyle tanışmak ve kitabından ne kadar faydalandığımı söylemek için iyi bir fırsat olur düşüncesiyle  bir hafta sonu Denizli’den kalkıp İzmir’in yolunu tuttum.

Keyifli bir atölyenin ardından dinlenme arasında yanına gidip ona şöyle dedim: “Öğrenciler tarafından sevilen bir öğretmen olmamda katkınız çok büyük. “Bana teşekkür edeceğini zannederken beni azarlamaya başladı:“O zaman niye yazmadın?” “Önsöze mail adresimi de koymuştum.” “Bir Allahın kulu yazmadı.” “Bu kitap şöyle şöyle işime yaradı, demedi.”

İlk şaşkınlığımı üzerimden atar atmaz “Sahi neden yazmadım?” diye kendimi sorgulamaya başladım: Çekingenlikten mi, yazarın ulaşılmaz olduğunu düşünmemden mi, nasılsa başkaları da benzer şeyleri söylemiştir zaten dememden mi? Belki de hepsi birden.

Yıllar içinde kendim de öğretmenlik deneyimlerimi yazmaya başlayıp da geribildirim almanın  beni ne kadar mutlu ettiğini, yazma ve paylaşma isteğimi nasıl da artırdığını düşündüğümde onu daha iyi anlamaya başladım. Bu nedenle bu yazı, oldukça gecikmiş bir özürdür.

Yıllar içerisinde “kalem arkadaşlığına” dönüşen dostluğumuzda kitaptaki her yazının oluşma sancılarına yakından tanıklık etmiş biri olarak  “112 Öğretmenliğime Notlar”ın acil eylem çağrısına kulak vermemek elde değil.

İşimizin odağı insansa eğer her gün her dakika kendimize notlar alırız. Müjdat Ataman’ın kendi öğretmenliğine yazdığı 112 notu okuduğunuzda  zaman zaman bir öğretmenin gizli günlüğünü ele geçirmiş gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Onu ve  isimlerini bilmediğimiz yüzlerce çocuğu öğretmenlerinin gözünde “diğerleri” olmaktan kurtaracak böylesi bir açık yüreklilik ve tevazuyla karşılaştığınızda kitabın isminin neden “Öğretmenlere Notlar” değil de “Öğretmenliğime Notlar”olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

Öncelikle kitaptaki her söylem, bir deneyim ve yaşanmışlıkla harmanlandığı için öylesine sahici ki “Söylemek kolay, yapmak zor!” algısından sizi kolayca çıkarıp “Bunu deneyebilirim.” diye düşünüyorsunuz.

Yazarın, çocukların her türlü yararını gözeten bütüncül bakış açısı, yıllardır sorgulanmadan kabul edilen kalıp düşüncelerin yıkılmasını sağlıyor ve bir öğretmen olarak uygulamalarınızı gözden geçirmenizin yanı sıra bir ebeveyn olarak da kendinizi sorgulamaya başlıyorsunuz.

Çocuğun düşünce dünyasından, sanata bakış açısına, etik değerlerden, sınıf yönetimi stratejilerine ve meslektaşlarınızla olan ilişkilerinize kadar çok yönlü bir anlayışla kaleme alınan kitap, tavsiyeden çok somut eylem adımları içermesiyle farklılığını ortaya koyuyor.

Üstelik bu kitabı okumanız için öğretmen olmanıza gerek yok. “112 Öğretmenliğime Notlar” öğretmen olmasanız da hayatımıza ucundan kıyısından dokunmuş,  iyi veya kötü unutulmayan izler bırakmış öğretmenlerimizi ve “öğretmenlik” kavramını anlamak ve anlamlandırmak için mutlaka okunması gereken bir eser.

Bu kitabı okuduğunuzda her şeyden öte, yaptığı işe gönlünü vermiş sımsıcak, sevgi  dolu bir insan ve  kendi başarı hikayenizi yazabilmeniz için ilham veren bir öğretmen lider tanıyacaksınız. Elbette başınız sıkıştığında başvurabileceğiniz bir yol arkadaşınız olacak.

Aysun Yağcı

Hakkında Aysun Yağcı

Öğretmenlik deneyimlerimi, kendimce doğrularımı, okuduklarımı, aldığım eğitimleri, çıkarımlarımı paylaşmaya devam ediyorum.

Bir yorum

  1. Yazılarımda ben de öğretmenlik deneyimlerimi, pozitif iletişim ve pedagojik yaklaşımları paylaşmaya çalışıyorum. Buloğumu yeni oluşturdum, bu konuda yeniyim. Yazılarınızı ve buloğunuzu takip edeceğim. İstifade edilmesi gereken yazılar, teşekkürler…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top